22 października 2015 admin 0Comment

Położone na północny-wschód od Karkonoszy przepiękne Rudawy Janowicke to region zachwycający wspaniałymi krajobrazami oraz licznymi pałacami i zamkami, których część jest już w ruinie.

Jest to także rejon chętnie odwiedzany przez amatorów wspinaczki skałkowej, gdyż obfituje w ciekawe skały i skałki idealnie nadające się do zdobycia kilku przejść. Ogromną zaletą Rudaw jest niewielka ilość turystów, którą spotyka się na szlakach.

I choć Czarnogóra wczasy oferuje pełne wspaniałej przyrody i niezwykłych zabytków czy kwatery Bibione proponuje w obiektach i ośrodkach położonych nad samym morzem, to żadne z nich nie zaproponuje turystom spokoju i relaksującej ciszy, jak Rudawy Janowickie.

Wybierając się do Rudaw warto na swej trasie zaznaczyć kilka punktów, które koniecznie trzeba zobaczyć. Do najbardziej znanych zaliczają się Kolorowe Jeziorka, które położone są u podnóża Wielkiej Kopy (871m n.p.m.). Ich powstanie związane jest z kopalnianą działalnością prowadzoną w tym regionie jeszcze za czasów niemieckich, gdzie w miejscu wyrobisk utworzyły się trzy stawy- Purpurowe Jeziorko, które swą barwę (stąd i nazwa) zawdzięcza pirytowi zawartemu w skałach, w których powstało jeziorko; Zielony Staw- jest to zbiornik okresowy, najwięcej wody jest w nim w okresie jesiennym i Lazurowe, czy też Turkusowe Jeziorko, które w zależności od pory roku ma barwę albo niebieską albo turkusową. Idąc z Wieściszowic na Wielką Kopę można zobaczyć wszystkie trzy jeziorka. Stawy znajdują się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Rudawski Park Krajobrazowy wraz z przylegającym do niego obszarem stanowi unikat na skalę światową- obok zamków nad Renem jest największym kompleksem pałaców i zamków w Europie. Stanowią 25% wszystkich tego typu obiektów w Polsce. Do najbardziej znanych należą Zamek Bolczów, Pałac w Mysłakowicach, Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Zamek Chojnik, Pałac Karpniki czy Pałac Wojanów oraz wiele, wiele innych. Budowle te urzekają architekturą, ale zdecydowanie ich największym atutem jest wspaniałe położenie zapewniające rewelacyjne widoki.

Fragment przebiegającego przez Rudawy niebieskiego Europejskiego Szlaku Długodystansowego E3 prowadzi on od Trzcińska przez Husyckie Skały, Schronisko Szwajcarkę- niezwykle urocze miejsce, warto się tu zatrzymać choć na kawę, następnie Karpnicką Przełęczą przechodzi się koło Starościńskich Skał- imponujące i wspaniałe formy skalne. Następnie mija się skały Pieca (miejsce bardzo lubiane przez wspinaczy skałkowych, bardzo często można się przyjrzeć ich umiejętnościom), Skalny Most i Skalne Bramy. Przechodząc przez Polanę Mniszkową, Mały Wołek, Skalnik, Czarnów (tutaj znajduje się schronisko Czartak) dochodzi się do Pisarzowic i Kamiennej Góry.