9 stycznia 2014 admin 0Comment

Otoczona pasmami Sudetów i przecięta doliną Nysy Kotlina Kłodzka stanowi niezwykle atrakcyjny region Polski. Posiada bogatą i barwną przeszłość. Zachwyca malowniczymi widokami, bardzo starymi i pięknymi miasteczkami, zamkami, średniowiecznymi kościołami i opactwami, renesansowymi ratuszami i kamienicami, starymi kurortami z zabytkowymi pijalniami wód i pensjonatami w stylu szwajcarskim. Na amatorów mocnych wrażeń czekają korytarze dawnych twierdz, podziemne fabryki III Rzeszy oraz urzekające jaskinie. Oznakowano liczne górskie szlaki, wytyczono trasy rowerowe i narciarskie, funkcjonują tu również firmy, które organizują wspinaczkowo- przygodowe imprezy w plenerze.

I tak jak tanie noclegi w Chorwacji przyciągają amatorów plażowania i sportów wodnych, tak Kotlina Kłodzka jest tłumnie odwiedzana przez miłośników historii, górskich wędrówek i wspinaczki.

Największym miastem kotliny jest oczywiście Kłodzko. W tym tysiącletnim mieście, położonym w centrum Kotliny Kłodzkiej, skupia się charakter całego niegdysiejszego hrabstwa: prowincjonalność i kosmopolityzm zarazem. Na usytuowanej w cieniu twierdzy starówce poza cennymi zabytkami co krok napotyka się detale będące małymi arcydziełami sztuki.

Przerzucony nad Nysą most św. Wita łączy Wyspę Piaskową ze staromiejskim rynkiem (najkrótsza droga z dworców na Starówkę). Pochodzący z XV w. kamienny, trójprzęsłowy most gotycki jest miniaturową kopią praskiego mostu Karola. Również ten ozdabiają XVII-wieczne figury świętych, w sześciu grupach. Oczywiście nie zabrakło tu Jana Nepomucena i Wacława. Mostu nie zdołała jak dotąd uszkodzić żadna powódź, nawet ta ostatnia, która rozniosła sąsiednią Wyspę Piaskową.

W centrum Starego Miasta, poniżej rynku, przy Placu Kościelnym stoi kościół parafialny NMP. Gotycką, kamienną świątynię wzniósł na początku XIV w. rycerski zakon joannitów W XVII w. kościół dostał się jezuitom, którzy zmienili wystrój i wyposażenie na barokowe. Obchodząc kamienne mury, warto zwrócić uwagę na średniowieczne detale rzeźbiarskie i ekspresyjny posąg Jezusa (na filarze od strony podwórka).
Wnętrza zachwycają bogactwem rzeźb rozlokowanych od posadzki po sklepienie; wrażenie robią ogromne konfesjonały i ławy, będące dziełem M. Klahra z Lądka, który był największym rzeźbiarzem barokowym Ziemi Kłodzkiej. W połowie długości nawy głównej, przy filarze, św. Paweł dźwiga na głowie wspaniałą ambonę, ozdobioną płaskorzeźbami o tematyce biblijnej — również dzieło Klahra. W lewej nawie znajduje się relikwia czeskiej historii, tumba Arnoszta z Pardubic, kłodzczanina, pierwszego arcybiskupa Pragi. Przy prawej nawie, w kaplicy ozdobionej XV-wiecznymi freskami, stoi jedna z najpiękniejszych rzeźb gotyckich w Polsce, Madonna z Czyżykiem. Widoczne tu i w sąsiedniej kaplicy freski cechują doskonale zachowane kolory i niezwykle interesująca świecka i rodzajowa tematyka.

Wejście do Podziemnej Trasy Turrystycznej (czynna cały rok, w godz. 9.00-17.00) mieści się parę kroków poniżej kościoła NMP, przy ul. Zawiszy. Wyjście znajduje się u stóp Twierdzy. Trasa powstała w wyniku ratunkowych robót górniczych w latach 70, gdy ciągnące się pod miastem lochy zagroziły starówce zawaleniem. Tworzy ją ciąg wyremontowanych i połączonych średniowiecznych piwnic. Na rozgałęzieniach korytarzy nie ma oznaczeń i można stracić kilka minut, wracając w to samo miejsce. Dreszczyku emocji dostarczają oświetlone upiornym czerwonym blaskiem narzędzia tortur (prawdziwe) i kościotrupy (niesprawdzone), rozsiane we wnękach i niszach.

Na wzgórzu powyżej rynku wznosi się imponująca twierdza (czynna cały rok, w godz. 9.00-18.00; labirynty zwiedza się z przewodnikiem). Pierwszy gród z czasów Mieszka I w średniowieczu zastąpił zamek rozbudowany przez hrabiów kłodzkich, na gruzach którego Prusacy wznieśli fortecę. Nieustannie ulepszana, stała się nie do zdobycia. Więcej informacji dotyczących twierdzy prezentujemy tutaj.
Fortecę opuszcza się schodami z tarasu widokowego, przechodząc przez lapidarium, kolekcję zabytkowej kamiennej rzeźby z regionu.

Wypoczynek nad Adriatykiem to gwarancja udanego i relaksującego urlopu, a zapewnią pełen komfort.