22 października 2015 admin 0Comment

Malowniczo położony na wysokim cyplu skalnym, w zakolu utworzonego na Kwisie jeziora Leśniańskiego, zamek Czocha jest budowlą niezwykłą, prezentujący śląski gotyk i renesans stworzony ręką jednego człowieka -profesora Bodo Ebhardta (1865-1945), niemieckiego konserwatora i architekta.

Jego miłość do starych zamków, jaką przejawiał już od najmłodszych lat, zaowocowała założeniem w 1889 roku Związku Zamków Niemieckich (Deutsche Burgenvereinigung). Dzięki koneksjom i sławie odrestaurował wiele zamków, między innymi położone na Śląsku: Grodziec, Grodno w Zagórzu Śląskim, Toszek na Górnym Śląsku oraz Bytów na Pomorzu. Prace na zamku Czocha przeprowadził w latach 1909-1912. Pomimo iż w swych pracach kierował się zachowaną ikonografią zamku (z 1703), to bardziej kreował niż odtwarzał. Dzięki temu udało mu się stworzyć niezwykłą, bajkową fortecę. Filmowcy realizowali tu takie filmy, jak „Gdzie jest generał”, „Wiedźmin” czy „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Będąc na Dolnym Śląsku warto odwiedzić to miejsce, a że wynajem samochodów Wrocław podobnie jak wynajem samochodów Hiszpania oferuje w atrakcyjnych cenach, to warto skorzystać z oferty, by zwiedzić jak najwięcej ciekawych miejsc tego obszaru.

Pierwotny, gotycki zamek został wzniesiony na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241-1247 przez króla czeskiego Wacława I. Była to twierdza składająca się z wieży mieszkalnej oraz donżonu otoczonych pierścieniem murów obronnych. Fortyfikacje zamkowe zostały znacznie rozbudowane około 1540 roku, kiedy to umocniono między innymi podzamcze, tworząc zewnętrzne basteje. W połowie XVI wieku zamek, będący wówczas własnością Johanna von Nostitza, przeszedł gruntowną przebudowę w stylu renesansu. W latach 40. XVII wieku dokonano modernizacji zespołu oraz założono duży ogród. W 1793 roku zamek uległ pożarowi. Pomimo iż odbudowano go do 1798 roku, nie odzyskał dawnej świetności, którą przywróciła mu dopiero ręka Bodo Ebhardta. W czasie II wojny światowej na zamku mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry.

Zamek, jedynie splądrowany w 1945 roku przez Rosjan i rodzimych szabrowników, został zaadaptowany na wojskowy ośrodek wypoczynkowy, obecnie jest ogólnie dostępny. Jedną z najbardziej reprezentacyjnych komnat zamkowych jest dwukondygnacyjna Wielka Sala o neomanierystycznym wystroju, nakryta belkowanym stropem. Znajduje się ona w budynku pałacowym wzniesionym w 1557 roku na planie litery L, krytym dachami o szachulcowych szczytach. Od północy przylega do niego dawna wieża mieszkalna wzniesiona rzucie prostokąta, której najbardziej okazałą komnatą jest znajdująca się na drugiej kondygnacji Sala Rycerska, posiadająca sklepienie krzyżowe wsparte na dwóch centralnie ustawionych kamiennych filarach.