6 lutego 2017 admin 0Comment

Jednym z najstarszych i największych uzdrowisk sudeckich jest Kudowa-Zdrój. Część uzdrowiskowa miasta rozciąga się u stóp Góry Parkowej, którą porasta las obfitujący w liczne alejki i altany dla spacerowiczów, tworząc dzikszą, niezagospodarowaną część parku Zdrojowego. Właściwy park utworzono pod koniec XVIII wieku, podczas osuszania teren u stóp wzgórza. Do dziś rosną w nim wiekowe, piękne drzewa. Na jego skraju powstały najważniejsze budynki uzdrowiska.
Jako kurort swą sławę Kudowa-Zdrój zawdzięcza źródłom wód mineralnych, które cały czas przyciągają turystów i kuracjuszy. Tutejsze kwatery pozwalają na komfortowy wypoczynek, podobnie jak Wrocław apartament oferujący w pobliżu samego rynku, nie wyczyszczając przy okazji portfela odwiedzających go gości.

Do kuracji pitnej i kąpieli stosuje się wody ze zdrojów Stanisława Moniuszki (szczawa wodorowęglowo-sodowa-wapniowa-arsenowa-siarczkowa), Jędrzeja Śniadeckiego (szczawa o podobnym charakterze, żelazisto-radonowa) i Leona Marchlewskiego (szczawa wodorowęglowo-sodowa-wapniowa, radoczynna). Wyłącznie do kąpieli stosowane są wody ze źródeł Zdrój Górny (szczawa wodorówęglowo-sodowo-wapniowa, arsenowa) i Zdrój Feliksa (szczawa wodorowęglowo-sodowo-wapniowa), natomiast Zdrój Gazowy dostarcza naturalnego dwutlenku węgla, gazu do suchych kąpieli gazowych.
Profil leczniczy Kudowy-Zdroju obejmuje schorzenia kardiologiczne, takie jak miażdżyca tętnic, choroby wieńcowe serca, nadciśnienie i inne, a także różnego rodzaju anemie, schorzenia alergiczne i chroniczne dróg oddechowych, nadczynność tarczycy i rehabilitacje po jej operacjach, a także schorzenia związane z otyłością.

Działające tu liczne szpitale i sanatoria uzdrowiskowe, w tym także specjalny gastrologiczny szpital dziecięcy, oferują pełny zakres zabiegów, a także liczne możliwości rehabilitacji. Kuracjusze mają możliwość korzystania z licznych urządzeń sportowych: boisk, basenu, kortów tenisowych czy sal gimnastycznych. Przed kilku laty otwarty został ponadto wielki, nowoczesny aquapark Wodny Świat z kilkoma basenami, zjeżdżalnią, sauną, solarium, a także klubem fintess i siłownią, który sprawia, że przy Kudowie mniej atrakcyjne wydają się nawet tanie noclegi w Świnoujściu.

Kudowa-Zdrój zachowała charakter uzdrowiska z przełomu wieków wyróżniającego się specyficzną architekturą. Piękne zabytkowe pensjonaty i wille znajdują się przy ulicach 1 Maja i Zdrojowej. Najważniejsze obiekty zlokalizowane są na skraju parku Zdrojowego i przy ulicy Moniuszki.