6 lutego 2017 admin 0Comment

Radków, pochodzące z XIII wieku miasteczko, zachwyca odwiedzających urokliwym rynkiem, na którym stają XIV wieczne kamienice, ratusz i lipa, pod którą słynny Goethe podobno świętował swe urodziny.

Miasto, położone malowniczo nad rzeką Pośną na wysokości 250-370 m n.p.m., przyciąga turystów swą największą atrakcją, którą jest zalew. Działa nad nim ośrodek wypoczynkowy oferujący doskonałą infrastrukturę i brak tłumów.
Radków posiada długą i ciekawą historię. Już w XI wieku istniała tu osada będąca ośrodkiem handlowym. W połowie XV wieku miasto zostało zniszczone podczas walk z husytami. Po powolnym odbudowywaniu, któremu przeszkadzały wybuchające w mieście pożary, kolejny cios zadała w pierwszej połowie XVII wieku zaraza, a następne zniszczenia spowodowała wojna 30-sto letnia. Z końcem XVII wieku miasto uległo niemalże całkowitemu upadkowi. Uratował je rozwój tkactwa, który swój najświetniejszy okres miało na przełomie XVIII i XIX wieku.

Znaczenie Radkowa w okolicy wzmocnił rozwój turystyki, a powstanie drogi Stu Zakrętów uczyniło z miasta bazę wypadową w Góry Stołowe. Po II wojnie światowej ogromną rolę w rozwoju miasta miały kamieniołomy i zakłady kamieniarskie, a do tego budowa zalewu przyczyniła się do wzrostu zainteresowania miastem wśród turystów, a co za tym spora część mieszkańców zaczęła oferować kwatery prywatne. I choć nie są to noclegi takie, jak apartamenty Vodice oferujące o niezwykle zróżnicowanym standardzie, to w Radkowie każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie.

Radków zachował średniowieczny układ urbanistyczny w obrębie starego miasta. Pomimo wielokrotnych zniszczeń i pożarów zachował się spory zespół zabytkowej zabudowy oraz sporo domów mieszkalnych.

Jednym z zabytków jest kościół parafialny św. Doroty, który w XVI wieku został wzniesiony na ruinach wcześniejszej świątyni. Po licznych pożarach został odbudowany w XVII wieku. Charakteryzuje się bogatym wyposażeniem barokowym i organami. Kolejny to ratusz pochodzący z XVI wieku, a także fragment murów obronnych z 1 połowy XV wieku.